Denně zažíváte ten kolotoč nestíhání, jehož typickou součástí je:
A s víkendem to není o moc lepší
Tušíte, že někteří lidé to mají jinak, zvládají to. Nejenom zvládají, ale ze života se radují. Dokonce dělají to, co sami chtějí a baví je to. Jsou v životě seberealizovaní a úspěšní. Proto se zajímáte se o jejich zkušenosti a návody, sledujete například Jaroslava Duška, Petra Ludwiga, Jan Muhlfeita, Eckharta Tolleho, Deepaka Chopru a další. Zde si dosaďte klidně svoje guru, které máte rádi.
Dostat se na jejich úroveň spokojenosti se zdá být totální sci-fi. Žádná denní činnost nejde vynechat – už abyste byl/a v důchodu – konečně bude čas. Přece jen však ve vás hlodají otázky typu:
Doporučení a návody těchto úspěšných lidí, jak se dostat tam, kde jsou dnes oni vypadají jak z jiného světa. Už jen si jejich knihy a vyprávění přečíst a poslechnout bez vyrušování je velká výzva.
Když už se odhodláte něco z toho vyzkoušet, zjistíte že to všechno vyžaduje prosté – Udělat si čas pro sebe a to pravidelně.
Pojďme se na to podívat malinko jinak. Co kdyby největší překážka vašeho rozvoje – váš denní život, byl naopak vaším největším pomocníkem v rozvoji sebe sama a k vašemu vlastnímu úspěchu a štěstí?
Denní životní situace stále přicházejí jedna za druhou a vyžadují reakce – zdravé reakce
Naopak nezdravé reakce na životní situace vedou k vyčerpání, konfliktům a frustraci.
Mít nezdravé reakce na životní situace je to jako plout na lodi rovnoběžně s vlnami a být každou chvilku ve vodě. Vlny života jsou tu stejné pro každého, jak pro největšího guru, tak i pro vás. Jen záleží na směru plavby, jestli vás z lodi vyklopí nebo si plavbu naopak užijete. Plavba kolmo k vlnám v případě, zralých reakcí je úžasné dobrodružství. Při ní zažíváte velikou radost z toho jak se vám rozbouřenou vodou života daří plout.
Směr plavby na vlnách života máte ve svých rukou – jste jediným kormidelníkem
Dává smysl? Jdeme se podívat jak na to? OK – jdeme na to!
Pro zvládnutí řízení vaší vlastní lodi potřebujete v zásadě tři nejdůležitější věci:
Od malička jsme zvyklí věnovat pozornost všemu, co se děje kolem nás, co si myslí maminka, tatínek, soused, učitel a co udělat, abychom se jim zavděčili. Nejsme bohužel zvyklí věnovat pozornost sami sobě. Věnovat pozornost sám sobě, mít se rád/a je základním předpokladem úspěšného rozvoje sebe sama. Čím více pozorujeme co se v nás děje, co cítíme, jak reagujeme na různé situace, co jsme a co nejsme, co nám vyhovuje a co ne, tím více víme co a jak udělat, abychom svůj život vytvořili přesně k obrazu svému za plného respektu k potřebám ostatních.
Čím častěji a déle obracíme pozornost k sobě, tím lépe. Jako vše i pozornost k sobě je zvyk. Čím častěji ji opakujeme, tím je více automatická a přináší všechny ty krásné pocity štěstí a uspokojení z vlastního rozvoje.
Co je dobrý zdroj poznání a proč ho hledat? Dobrý zdroj je obecně jakýkoli zdroj, od něhož získáte takové rady, návody a inspiraci, které zapadají přesně do vašeho života a z nichž máte nejlepší pocit. Pozornost k sobě vám pomůže pocity odhalit nejrychleji a nejlépe.
Co cítíte, když čtete například knihu nebo internetový článek? Co cítíte, když posloucháte rozhovor, když se na něj na videu díváte? Skvělý pocit, inspiraci, nadšení to vyzkoušet? Pokud ano, je to váš zdroj, držte se ho. Je tu pro vás, aby vás posunul výrazně dále než jste dnes.
Pro inspiraci uvádím mé vlastní zdroje, u kterých se já sám cítím nejlépe. Třeba vás jeden nebo více zaujme.
Anglické zdroje
Osobní rozvoj a životní moudrost: https://anitamoorjani.com, https://tut.com, https://eckharttolle.com
YouTube kanály: Eckhart Tolle, Mike Dooley, Anita Moorjani
České zdroje
Osobní rozvoj a životní moudrost: http://www.zivotvpritomnosti.cz/, https://shineleadership.cz, https://konecprokrastinace.cz
YouTube kanály: Divadlo Kampa, Svobodné Universum, Petr Ludwig / Konec prokrastinace
A moje maličkost :-): Blog Seberealizace https://setkey.life/blog
Pravdou je, že najít dobrý zdroj moudrosti v oblasti osobního rozvoje a seberealizace není vůbec jednoduché. Ještě větší umění je návody, doporučení a inspiraci z jednotlivých zdrojů poskládat ve správném pořadí tak, aby vás posouvaly rychle vpřed.
Co tím myslím? Představte si, že jste prvňáček a slyšíte před školou vyprávění třeťáka, páťáka a deváťáka. Všechna ta vyprávění jsou zajímavá a oslovují vás. Zaposloucháte se nejdřív do deváťáka, protože je největší a nejzkušenější. Pak zjistíte, že je to celé nějaké složité a tak začnete poslouchat páťáka a pak se třeba zase vrátíte zpět k deváťákovi.
Ten problém není kvalita informací, které dostáváte, ale pořadí. Mnoho z těch informací nemůžete použít, protože jste prostě ještě nedospěli k tomu bodu ve svém životě, kdy jsou skutečně důležité. Nemáte správné pořadí. Navíc vám může něco chybět, například druhá třída, s druháky se vůbec nepotkáváte, přitom je druhá třída právě pro vás tím dalším přirozeným krokem po první třídě.
Zdroje na internetu jsou jako puzzle. Každý zdroj se k celé vaší cestě za růstem a seberealizací staví ze svého pohledu. Mnohdy tvrdí opak, ale když si jich pár vyzkoušíte, zjistíte, že vždy něco chybí. Pokud jste bez pomoci, nezbývá než dlouhodobě skládat jednotlivé části, aby do sebe zapadly. Navíc části puzzle dostáváte jakoby náhodně. Tu a tam vám do Facebooku přijde reklama na rozvojový kurz, nebo přátelé vám doporučí knihu, kterou zrovna čtou.
Důsledně neznamená někde si něco přečíst nebo poslechnout a pak se toho hlava nehlava držet ať se děje co se děje. Slovem důsledně myslím uplatnění poznání čerpaného ze zdrojů v pravý okamžik vašeho denního života. Neboť denní život a všechny události v něm jsou tu proto, abyste si je užili. Abyste nasměrovali svoji loď kolmo na vlnu života a příjemně se zhoupli, všechny zdroje jsou to proto, aby vám jen řekly, jak otočit správně kormidlem. Otočit v pravou chvíli však musíte vy. A to otočení v pravou chvíli je právě ta důslednost.
Při každém otočení kormidla hned zjistíte jak loď reaguje, jak ve vašem konkrétním životě reaguje okolí, jak se cítíte vy. Pamatujte, že nejdůležitějším radarem je váš vlastní pocit. Je dobrý až skvělý – otočení bylo správným směrem. Necítíte se dobře, hledejte jak otočit jinak. Kreativně vymyslete nový způsob, vraťte se ke zdroji informací pro inspiraci.
No a teď to nejdůležitější – jak v tom denním kolotoči povinností něco takového dělat? Ono se to lehce řekne, ale jak si najít čas na pozornost k sobě, poučení ze zdrojů a důslednou praxi? Na toto neexistuje přesný postup. Každý má totiž život trochu odlišný. Nicméně v tom, o čem mluví většina rozvinutých lidí a také co sám na sobě zažívám, lze najít následující nejdůležitější přístupy:
Často slyšíme jak moderní technologie berou lidem čas. Je to ale i opačně. Mobilní telefon máme stále u sebe, jde jen o to jaký obsah si na něm pustíme. Většina zdrojů je online, některé jsou video a jiné dokonce jen audio. Máme k dispozici velmi rychlé mobilní sítě, proto jsme online prakticky kdekoli. Poslech v autě při řízení, při sportu, v autobuse nebo vlaku je dosažitelný velmi jednoduše.
Víte kolik času se denně věnujete těmto aktivitám? Tak tolik času najednou budete mít věnovat se sami sobě.
Jste skřivan nebo sova? Myslím tím, jestli jste aktivní spíše ráno nebo spíše večer. Nakonec na tom příliš nezáleží, protože v těchto časech obvykle děti ještě spí nebo už spí, tedy je to chvilka klidu pro sebe. Jak ji naplníte, zda to bude oblíbený seriál, televizní noviny, nebo video osobního rozvoje, je plně na vás. Kolik času večer/ráno strávíte sledováním televize, brouzdáním po internetu a na sociálních sítích? Je možné nahradit některé nebo všechny pořady, dlouhé čtení příspěvků přátel, bezcílné čtení zpráv, poslechem a čtením zdrojů pro váš vlastní osobní rozvoj? Uvědomte si kolik je to času, ten čas máte najednou celý pro sebe.
Zdá se, že jízda autem je to nejrychlejší a nejpohodlnější jak se dostat do práce. Jenže co když se vám do cesty postaví dopravní zácpa, nebo dlouhé objíždění ulic a hledání místa na zaparkování? Nemluvím ani o tom, že během řízení se máte jako řidič věnovat jen a jen řízení. Tedy celý čas strávený v autě, mnohdy prodloužený zácpou, je vlastně zcela promarněnou příležitostí mít čas na sebe a svůj rozvoj. Změna typu dopravy na vlak/autobus/metro/tramvaj znamená sice prodloužení cesty do práce o pár minut, jenže celý ten čas můžete využít pro svůj rozvoj.
Je skutečně nutné ještě vozit děti do školy, ze školy, na kroužek? Být jim všude k dispozici? Nespoléhá váš partner příliš na vaši pomoc a asistenci? Nemohla by babička/dědeček pomoci? Nepokročila doba přece jen trochu dále a alespoň některé věci by mohli moji blízcí dělat samostatněji? Kolik času vezmou tyto činnosti denně? To všechno jsou otázky po jejichž zodpovězení a úpravě režimu může najednou další čas doslova spadnout do klína.
Je potřeba, abychom každý den uklízeli nádobí, starali se komplet o děti a domácnost? Není čas domluvit se na určitém čase pro sebe, kdy tyto starosti přebírá partner? Tady opět může jít o opravdu hodně dalšího času pro sebe.
Kolik času trávíte nad příspěvky přátel na sociálních sítích všeho druhu? Nad komentáři? Pokolikáté se už díváte na starý film? Není cílem toto vynechat, vždyť je to mnohdy relax, jen možná lze alespoň část toho času věnovat jinému relaxu – sebepoznání, životní moudrosti, zdrojům poznání a vlastnímu růstu a štěstí.
Aby vše fungovalo jak má, musí být v harmonii ještě jedna část, a to ta tělesná. Co na tom, že budete duševně rozvinutí, když vaše tělo bude ochablé dlouhodobým sezením, kouřením, pitím alkoholu a nevyspáním. Uvědomte si co můžete změnit. Jak můžete přidat trochu pohybu do všedního dne. Třeba díky změně dopravy z auta na veřejnou. Vystoupit o zastávku dříve a dojít pěšky je to nejmenší, zvláště když si přitom poslechnete ve sluchátkách ještě i další důležitou přednášku 🙂
Celý trik s nedostatkem času v denním životě je v tom, že je ho vlastně dost. Jde jen o to, čemu se věnujeme. Všimli jste si, že například kuřáci netrpí nijak výrazně více nedostatkem času než nekuřáci a to si odskočí několikrát za den na svoji oblíbenou cigaretu. Někdy právě naopak, diskusí ve své skupině kuřáků se dozví právě ty nejdůležitější věci.
Celé je to o nahrazování – nahrazování stávajících činností, jinými činnostmi. Neznamená to vše překopat od dnešního dne. Ale postupně nahrazovat a hledat si přesně ty činnosti, které dávají největší smysl. Směrovat pozornost k nahrazení méně prospěšné činnosti jinou činností, která je pro tuto chvíli prospěšnější.
Užívejte života,
Petr