SR013 – Jak získat a udržet nadšení a energii v roce 2020?

Dlouho jsem hledal

  • Něco, co má přesah pro celý nadcházející rok 2020.
  • Něco, co je univerzálně platné dlouhodobě.
  • Něco, co Tě nabije energií a naplní radostí ze života.
  • Něco, co Ti současně přinese maximum posunu směrem k Tvému lepšímu já, k rozvoji Tvých schopností a realizaci Tvých snů.
  • Něco, na čem když budeš držet pozornost celý nadcházející rok 2020, tak Tě to za ten rok dostane o několik úrovní výše než jsi dnes.

Nakonec se můj výběr zastavil na čtyřech principech, které se točí kolem jedné věci – způsobu jakým se každý den rozhoduješ.

Princip 1 – „Generálním ředitelem svého života jsi Ty“

Všiml sis, že rozhodnutí, která byla Tvoje a dělala Ti současně radost, vedla vždy k dobrým výsledkům? Jakoby se ten počáteční dobrý pocit rozmnožoval a potvrzoval během jejich realizace. Jakoby problémy a překážky na cestě k realizaci byly všechny relativně dobře zvládnutelné?

Zatímco když jsi realizoval/a rozhodnutí někoho jiného, která Ti byla „proti srsti“, tak se dostavily nehezké pocity. Do cesty se postavily problémy a překážky, jejichž zvládnutí bylo opravdu obtížné? Všiml/a jsi si, že taková rozhodnutí nebyla jen o tom, že byla „nadiktována“ přímo někým jiným (třeba vedoucím), ale také o tom, že pocházela sice z Tvé hlavy, jen motivace je udělat byla spíše externí. Například byla motivována snahou někoho neurazit, zalíbit se mu, udělat dobrý skutek, udělat to pro posun v kariéře, ………..

Jak se cítíš a jakou energii v sobě máš, když jdeš čistě za svým rozhodnutím, které Ti dává smysl? Napiš o tom jaké to obvykle je:

………………………………………………………………………………………………………….

A teď jsi vzpomeň na konkrétní rozhodnutí, které jsi udělal na přání někoho jiného a nebyla v souladu s tvým vlastním já. Ať už to byla přání vyřčená nebo jen domnělá. Jaké to bylo?

…………………………..……………………………………………………………………………..

Tuším, že závěr z tohoto je spíše o tom, že pokud se řídíš sám/sama sebou, pak Ti život dává nejenom smysl, ale také radost a energii. Tedy vyplatí se být jediným řídícím svého života a to jednou pro vždy, že?

Princip 2 – „Pocity jsou navigační signály Tvého já, jediného navigátora“

Všimni si svých pocitů, které jsi měl v předchozím „cvičení“. Jsou významně jiné, pokud děláš, co je pro Tebe dobré, nebo pokud děláš něco, co je možná dobré pro druhé, ale už ne pro Tebe. Je to z jednoduchého důvodu, Tvé pocity tu nejsou proto, abys je potlačoval/a, ale proto, abys je poslouchal/a a nechal/a se jimi vést během chvil, kdy realizuješ svá rozhodnutí. Dobrý pocit = dobré rozhodnutí, špatný pocit = špatné rozhodnutí. Tak prosté to je.

Ještě je tu přece jen háček, některé pocity jsou „špatné“, i když jsi se právě rozhodl/a třeba pro své nejvyšší dobro. Tyto pocity, jako například pocit viny, však nepocházejí z Tebe, ale většinou od někoho jiného. Například se do Tebe vryly v Tvém dětství, kdy rodiče (samozřejmě s cílem udělat pro Tebe to nejlepší) s Tebou manipulovali, abys udělal/a co chtěli.

Jak poznat jaký druh „špatného pocitu“ právě máš není úplně složité. Stačí si představit důsledky rozhodnutí, které na základě např. pocitu viny, uděláš. Opět jaký pocit z nich máš? Jak to dopadne? Zase uděláš něco pro např. partnera, který Tvůj výkon nakonec shodí a zkritizuje, jen proto, abys ho nezklamal/a? Nebo to tentokrát udělat odmítneš, protože Tě to třeba vyčerpává finančně i fyzicky? Zkus jít druhou cestou odmítnutím, uvidíš jaký pocit v Tobě dlouhodobě zůstane. Vyber si kudy jít. Jsi jediným ředitelem svého života – Princip 1.

Co konkrétního uděláš tento týden jinak, abys měl/měla dobrý pocit minimálně z toho, že se neopakuje už předem známý špatný scénář?

………………………………………………………………………………………………………….

Princip 3 – Životní energie a radost stoupá přímo úměrně s tím, jaká děláš rozhodnutí

Cítíš se špatně, bez energie, bez motivace, chceš raději utéct, než bys byla/byl chvilku v tichu sám/sama se sebou. Jaký poměr rozhodnutí děláš v životě jen pro sebe a kolik jich děláš na příkaz, nebo pro zalíbení, získání peněz, pozice či přízně druhých?

Upřímně, podle jakého postupu ze čtyřech níže se ve svém životě nejčastěji rozhoduješ?  …………

  1. Dělám prakticky všechna rozhodnutí v souladu se sebou, svými hodnotami a pro svoji radost.
  2. Dělám spoustu rozhodnutí pro druhé a nemám z jejich důsledků dobrý pocit. Umím se dobít a čas od času si dopřát něco také pro sebe a to je fajn.
  3. Dělám většinu rozhodnutí pro druhé a někdy ani nevím, co konkrétně by vlastně bylo dobré pro mě.
  4. Svými rozhodnutími sleduji cíl být úspěšný/úspěšná. Tomu umím podřídit svůj život. Radost není tak důležitá jako úspěch můj a mých lidí, umím si ji ale dopřát.

A teď jakou energii a radost Ti tenhle způsob života dává? Jsi v dobré náladě, máš na to všechno skutečně dost sil? Odpověz si níže.

………………………………………………………………………………………………………….

Co kdybys některá svá rozhodnutí posunul do rozhodnutí pro radost? Které rozhodnutí to konkrétně bude?

…………………………………………………………………………………………………………

Princip 4 – Okolí je obraz Tvých rozhodnutí, nejsi obětí vnějších okolností, jsi jejich spolutvůrce.

Volby, které každý den děláš, vytváří prostředí, ve kterém žiješ, nikoli naopak. Vnější prostředí je Tvým zrcadlem. Jsi generálním ředitelem svého okolí, i když to možná tak nevypadá.

Nevol, co Tě vybíjí. Není normální se dobíjet jen o dovolené, nebo trpět celý život a nakonec z toho třeba i onemocnět, jak se to děje mnoha lidem.

Změň svá rozhodnutí teď, změníš totálně místo, kam se za rok 2020 dostaneš. I malá změna rozhodnutí se počítá. Život a Tvá dráha v něm je jako cesta letadla. Letadlo, které se odchýlí od svého kurzu při vzletu v Praze byť jen o stupeň, doletí nad Amerikou o mnoho stovek kilometrů jinam.

Svět je tu pro Tebe, pro Tvoje dobro, pro vše, pro co se v roce 2020 rozhodneš.

Ať jsou to rozhodnutí šťastná a vytvoří Tvůj šťastný život – PF 2020.

Petr

Podobné články jako tento posílám e-mailem každou neděli jako součást seriálu Nedělní inspirace. Můžeš mít celý seriál každou neděli, pokud si svoji e-mailovou adresu zaregistruješ zde.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.